Печатење на писма. Олицетворение на елеганција.

Поставете го тонот за вашиот бренд со прекрасното печатење со врежана боја од стариот свет, по нарачка Pantone ПМС бои, отпечатени на луксузно мека, но масовно густа 100% памучна хартија.

Прекрасни услуги за печатење Letterpress од Print Peppermint

Услугите за дизајн и печатење поминаа долг пат низ годините, но има што да се каже за класиците.

Ако некогаш сакате да направите вашите принтови да имаат дополнителен слој на стил, елеганција и привлечност, не гледајте подалеку од печатење со печатење. Овој метод првпат се појавил во 15 век и сè уште е популарен избор денес, и тоа од добри причини.

Ако сега барате доверлив партнер за печатење кој може да ви помогне да пристапите до одличните услуги за печатење печатење, ние во Print Peppermint со задоволство помагаат. Обезбедуваме широк спектар на печатени материјали кои можат да ви помогнат да влијаете на вашиот бизнис, да ги изненадите свадбените гости, канцелариски материјал и многу повеќе!

Ве охрабруваме да го проверите нашиот каталог на печатење со печатење и да контактирајте со нас директно за да добиете сопствена понуда за вашата нарачка!

Што е печатење со писма?

Печатењето со писма е вид на релјефно печатење кое вклучува притискање на подигната површина покриена со мастило на парче хартија.

извор

Откако ќе се нанесе мастилото, на хартијата останува тежок впечаток кој се чувствува додека поминувате со рацете низ хартијата. Ова не само што создава неверојатен визуелен ефект, туку и тактичко искуство.

Има малку дебата за тоа кога е создадено печатењето со печатење или неговата почетна форма. Некои научници пронајдоа знаци на овој стил во Кина во 1000-тите, додека други најмногу му припишуваат на Јоханес Гутенберг за неговото создавање во 1440 година.

Без оглед на тоа кога започна овој метод на печатење, јасно е дека уникатниот пристап кон печатењето ќе го зацементира како еден од врвните стилови на печатење дури и во овие модерни и дигитални времиња. Интересно е тоа што иако печатењето со печатење се врши со помош на специјални алати и машини, резултатот сепак носи занаетчиски и рачно изработен ефект за нив, што веројатно е дел од причината зошто печатницата нема да исчезне наскоро.

Печатење писма: како функционира?

Печатењето е деликатна форма на уметност, дури и денес со модерни алатки. Но, особено со букварот, тоа е уште поочигледно!

За да се создаде само еден отпечаток, сите материјали треба да поминат низ 3 фази:

 • Состав - Ова е местото каде што Print Peppermint тим прецизно го става на саканиот текст на галерија со типови. Секој формулар мора да биде поставен буква по буква и ред по ред, така што вклучува многу прецизност и целото внимание на нашиот тим;
 • наметнување - Тоа вклучува поставување на страниците во нивната најоптимална положба за да се добие саканиот ефект на печатење. Повторно, тоа е прашање што вклучува многу прецизност и внимателно поставување на хартијата за да се осигура дека печатењето на буквата ќе биде онака како што очекува клиентот;
 • Печатење - Ова е местото каде што мастилото се нанесува на типот и поминува низ пресата за да се создаде печатење. Мастилото се притиска на хартијата, а дизајнот во суштина е завршен.

на Print Peppermint Тимот верува дека целото печатење е уметничка форма, но ние дозволуваме нашата љубов кон практиката вистински да ја води нашата работа кога станува збор за печатење со печатење.

И оваа посветеност и внимание на деталите се појавуваат во квалитетот на нашите печатени материјали. Без разлика на приликата или видот на принтот што го посакувате, резултатот секогаш ќе ги исполни вашите очекувања!

Ако сте заинтересирани да ги прелистувате нашите дизајни, слободно разгледајте го нашиот каталог овде!

Дали модерниот печатар сè уште ја користи античката печатница?

Античките машини за печатење сè уште може да се најдат денес во некои поставки, но повеќето услуги за печатење ќе користат модерна алатка за да помогне во процесот. Сепак, модерните машини за печатење сè уште се потпираат на традиционалните основи на процесот, давајќи му го на крајниот резултат таа прекрасна атмосфера на ликовна уметност и изработка.

Сепак, во Print Peppermint, веруваме дека класиците постојат толку долго време со причина. Затоа ние користиме гроздобер машина Heidelberg Windmill Letterpress за сите наши печатни услуги, за вистински да го отелотвориме најдоброто што оваа техника може да го понуди.

Општо земено, ние се потпираме само на најдобрите алатки и материјали што индустријата ги нуди за да се осигураме дека сите наши производи за печатење излегуваат токму онака како што ги замислувате!

Придобивките од старомодните печатачи и писма

Ако сè уште не сте сигурни дали стилот на печатење е за вас, еве неколку неверојатни придобивки од овој стил што може да ве убедат да го користите за вашиот следен проект за печатење:

 • Тоа е олицетворение на „помалку е повеќе“ – Поради ефектите од самото печатење, печатењето на печатот може да остави храбар впечаток (игра на зборови) дури и со најопуштениот и минималистички дизајн! Нема да морате да работите многу за да бидете сигурни дека вашите материјали се издвојуваат. Овој метод на печатење гарантира дека ќе;
 • Можете да печатите на различни хартии - Заборавете на здодевното бело парче хартија. Техниката на печатење со печатење ви овозможува да бидете покреативни со изборот на хартија, па дури и да го подобрите тактилното искуство на вашите материјали;
 • Резултатите имаат уникатна привлечност за нив - ако сакате да го избегнете ефектот на „масовно производство“ на модерното печатење и да одите на нешто поуникатно и рачно изработено, печатењето со печатење е идеален избор. И покрај тоа што квалитетот е конзистентен насекаде, секое печатење ќе носи суптилни разлики што создаваат стилски и луксузен ефект „Направи сам“;
 • Тактилниот ефект е извонреден - повеќето луѓе сметаат дека печатењето е визуелна уметност, и тоа е многу точно. Сепак, техниката на печатење на печатење нуди дополнително искуство за секој поединечен предмет: допир. Можете да го следите вовлекувањето на секоја буква или контурите на дизајнот со вашите прсти. Може да биде прекрасен ефект особено ако сакате да оставите добар впечаток, како во случајот со покани за свадби или дури и визит-картички;
 • Стилот работи за многу видови отпечатоци - Letterpress е техника која може да се користи за многу различни типови на отпечатоци. Ако ги сакате придобивките од печатењето со печатење, можете да го имате за сè, од покани до канцелариски материјал, зачувајте ги датумите, визит-картичките, обесените ознаки и многу повеќе!

Печатењето со писма е безвременски стил кој може совршено да се додаде на секој дизајн, за секоја пригода. И ако сакате вашите материјали да го носат овој допир на елеганција и привлечност, Print Peppermint тука за да бидете сигурни дека вашите отпечатоци ќе излезат токму онака како што ги замислувате!

Нашиот гроздобер Heidelberg Windmill Letterpress помага да се рекреираат сите придобивки од печатењето со печатење и многу повеќе!

Letterpress плочи Прилагодено

Print Peppermint има многу шаблони за печатење за да ви помогне да креирате прекрасни дизајни и да ги оживеете вашите идеи.

Меѓутоа, ако имате нешто многу специфично на ум или сакате да го додадете вашето лого на вашите отпечатоци, ние исто така нудиме услуги за приспособено печатење на таблички кои можат да помогнат.

Не само тоа, туку можеме да додадеме дополнителни слоеви на вашите дизајни со неколку прекрасни украси:

 • Прилагодено сечење на умирање
 • Насликани рабови
 • Печатење на фолија во златна и други 25 бои
 • Рабови со печат со фолија
 • Слепо втиснување и откопчување
 • Преклопување и бодување

И многу повеќе!

Плус, со нашите услуги за графички дизајн за изнајмување, можете да отклучите навистина уникатен и извонреден дизајн за печатење со печатење без разлика на видот на материјалот што ви треба или неговата намена!

Прилагодени Letterpress картички, покани, постери и повеќе!

Print Peppermint е водечки давател на услуги во индустријата и успеавме да изградиме силна репутација благодарение на нашето размислување надвор од кутијата и посветеноста на овој занает.

Ако барате сигурни услуги за печатење на печатење, можеме да ви помогнеме да креирате различни различни производи:

 • Јасеновац Бизнис картички
 • Letterpress покани за свадби
 • Letterpress Зачувај ги датумите
 • Letterpress картички (честитки)
 • Letterpress Висат ознаки
 • Разгледници на Letterpress
 • Папки за презентација на Letterpress
 • Летерпрес флаери
 • Летерпрес постери

Благодарение на нашите прилагодени услуги за печатење на печатење, можете да го оживеете вашето единствено лого, слика или идеја на вистински стилски начин. Дури и ако немате идеи, можете да се инспирирате со креирање на вашиот дизајн директно на страниците на производите или да имате Print Peppermint Тимот ви помага со нешто ново!

Нашите услуги се идеални и за оние со многу специфични креативни идеи на ум, и за оние на кои им треба малку инспирација за нивниот дизајн. Без разлика на која страна ќе се најдете, не двоумете се да контактирате со нас директно и да добиете бесплатна понуда за вашиот проект.

Втиснување наспроти Letterpress: Која е разликата?

Со толку многу достапни стилови на печатење, може лесно да се изгубите во деталите, па дури и да збуните некои од нив. На пример, ако претходно сте слушнале за втиснување на печатење, веројатно сега се прашувате:

Која е разликата помеѓу втиснување и печатење?

Краткиот одговор е мастилото.

Втиснувањето и откопчувањето се два стила на печатење кои користат плочи со топлина и притисок за да создадат впечаток на хартијата без мастило. Втиснувањето создава подигнат ефект, додека откопчувањето ја притиска хартијата надолу.

Овие два стила можат да додадат прекрасен суптилен допир на дизајнот. На пример, можете да го користите методот на втиснување и откопчување за да го додадете вашето лого на дизајнот, без нужно да го пренатрупате печатењето. Фокусната точка е главниот дизајн, додека втиснувањето или откопчувањето додаваат уште еден слој што ги спојува сите.

Дополнително, печатот и втиснувањето може да се користат заедно за да се направи навистина посебен дизајн.

Ако барате повеќе идеи, Print Peppermint нуди пристапни услуги за дизајн. Користете ја нашата експертиза и креативна природа за да пристапите до дизајнот што ќе ви одговара на T!

Стара машина за штанцување: додадете уште еден слој на вашиот печатење

Ако не можете да одлучите помеѓу втиснување, откопчување или традиционално печатење на букви, знајте дека можеби нема да морате!

Нашата „стара машина за штанцање“ може да создаде совршен изглед за втиснување или откопчување што го посакувате, додека нашиот винтиџ Heidelberg Windmill Letterpress ќе го додаде класичниот печат на печатење.

на Print Peppermint дизајнерскиот тим може да ви помогне да ги искористите овие две техники за печатење за да создадете избалансиран и визуелно привлечен изглед кој работи за многу различни цели:

 • Оставете силен впечаток на настан за вмрежување
 • Изненадете ги гостите на вашата свадба или настан со нешто уникатно
 • Поддржете ги вашите напори за брендирање на вашиот бизнис
 • Промовирајте ги вашите понуди со нешто што може да има смело влијание

И многу повеќе!

Добијте инспирација со проверка на услуги за печатење на писма Дека Print Peppermint има да понуди!

Видови на пресувано мастило

Ние нудиме повеќе од 25 различни бои за нашите услуги за печатење на печатење. Не само тоа, туку поради нашата техника, можете да бидете сигурни дека секоја боја што ќе ја изберете ќе биде совршено притисната на хартијата.

Print Peppermint користи само Pantone Боите за мастило PMS, една од најдобрите што може да ги понуди индустријата. Тимот вчитува 1 боја во исто време за да обезбеди прецизно притискање на секоја боја на мастило и дека вашиот текст или дизајн излегува совршено секој пат.

Без разлика дали сакате да користите една боја или да станете покреативни и да се мешате, нашиот тим ќе го користи истиот процес.

Дополнително, за да ви помогнеме во изборот на бои, печатиме сè на луксузни 100% памучни хартии од некои од најдобрите продавачи во светот:

 • Gmund
 • Корденозна
 • Crane & Копродукции
 • Ватерфорд Сондерс

И многу повеќе!

Зошто услугите за печатење Letterpress во Print Peppermint Дали сте вашиот врвен избор

Print Peppermint е во индустријата од 2010 година, и со текот на годините во голема мера ја зголемивме нашата љубов и благодарност за уметноста за печатење.

Нашите услуги за печатење на печатење имаат посебно место во нашите срца. Можеби дури и повеќе од обичното печатење, постои многу повеќе лична врска со целиот процес и навистина го става нашето внимание на деталите на тест со секоја визит-карта, постер или друг материјал што го печатиме.

Еве зошто секогаш треба да избирате Print Peppermint за сите ваши потреби за печатење:

 • Наша цел е да ги поддржиме вашите цели и да ја споделиме нашата експертиза со вас
 • Обезбедуваме исклучителна корисничка поддршка за да се погрижиме секогаш да ги добивате резултатите што ги сакате
 • Ние сме искрени и секогаш ќе се трудиме да ви помогнеме да ги подобрите вашите дизајни
 • Ние сме жив и креативен тим
 • Ние нудиме достапни услуги за печатење, во ваша корист

И многу повеќе!

Ако сте подготвени да ги добиете вашите печатени печати на Print Peppermint, Контакт со нас денес да ни кажете повеќе за вашиот проект и да добиете сопствена понуда!

Интересни написи поврзани со печатење на писма

Ви треба инспирација? Проверете го нашиот блог за дизајн каде се занимаваме со секакви теми, од тоа што значи да се биде претприемач до нови и возбудливи дизајнерски трендови во светот на печатењето.

Најдете ја вашата инспирација >

Peppermint + Соработка за упатство за фотографирање производи на Botvidsson

Дали некогаш сте се запрашале како да фотографирате мали хартиени предмети и да ги доловите текстурата и деталите? Па... Нашиот херој за фотографија на производи Мартин Ботвидсон направи туторијал за тоа како да фотографирате мали хартиени предмети како што се новите визит-картички што штотуку ги испечативме за него. Ако сте аспирантен фотограф, направете си услуга и проверете го овој човек… Прочитај повеќе

6a06cccf2ce5fb1a2563895b6b2708e6.jpg

Најдобрите трудови за печатење на писма во светот!

Кредити на слика: steelpetalpress.com Печатењето на писма постои со децении. Тоа е стил на печатење кој вклучува користење на подигнат тип за да се создаде впечаток на лист хартија, ткаенина или кој било друг материјал. Ова дава ефект на текст со густа и тенка текстура што додава длабочина на неговиот дизајн, исто така… Прочитај повеќе

писмо-деловни картички

Дизајн на букви: 8 совети за успех

Како резба на најделикатната уметност, дизајнирањето на буква бара педантно внимание на деталите. Треба да го прилагодите дизајнот за да одговараат на карактеристичните букви за печатење со букви и графички теми. Летерпрес е античка форма на уметност која има корени датираат од 16 век. Иако првично ограничени на гравури од метал и дрво, Прочитај повеќе

Потврдени прегледи на клиенти

Aaron
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5
Одлична услуга, одличен квалитет Најдоброто беше: фа...
Прикажи повеќе

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 2 денови
Stubbz конци
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Висок квалитет и одлично совпаѓање на бои

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 2 недели
Керолин Бојк
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5
Работа со Print Peppermint е секогаш таков ple...
Прикажи повеќе

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 2 недели
JУДИТ
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Неверојатен производ!

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 3 недели
JУДИТ
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Неверојатен избор!

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 3 недели
JУДИТ
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Прекрасна!

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 3 недели
JУДИТ
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Одличен квалитет и одлични цени, исто така.

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 3 недели
JУДИТ
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Прв пат нарачувам и сум многу импресиониран!

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 3 недели
Слава
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5
Многу корисна и одговорна услуга за клиенти; тие...
Прикажи повеќе

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 1 месец
Витни Д.
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Го сакаше холографскиот!

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 1 месец
Витни Д.
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5
Соодветната фолија од работ до напред беше беспрекорна и ...
Прикажи повеќе

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 1 месец
Витни Д.
потврден сопственикпотврден сопственик
5 / 5

Прекрасен додаток - испаднаа фантастични.

Заверен прегледЗаверен преглед - погледнете го оригиналот

пред 1 месец

Најчесто поставувани прашања - Печатење со писма

Водич за печатење во буква: Што е тоа и зошто е важно?

Водич за печатење буква, Извор: Дизајн Шак Печатењето на летерпрес е уметничка форма што постои од 1450 година. Заслугите за неговото создавање му припаѓа на германскиот златар Јоханес Гутенберг. Исто така познато како релјефно печатење или типографско печатење, буквата е повеќе од уметничка форма; тоа е традиција. Различни делови на светот придонеле за методите, техниките Прочитај повеќе

Како да направите подготвена машина за печатење на писма

Подготвувањето на пресата и формата што треба да се отпечати е најважната операција на машината за печатење. Процесот се состои од прилагодување на отпечатокот така што сите делови од формуларот ќе бидат испечатени со цврст, рамномерен притисок. Принципот на подготовка се слични за сите типови на печатарски машини, отворените… Прочитај повеќе

Што е печатење со буквар и зошто е тоа лошо?

Печатењето со букви се однесува на релјефно печатење на текст и слики, каде што дрвото или металниот тип на слушалката е втиснат на подигната површина, слично на гумен печат. На Јоханес Гутенберг може да му се припише пронајдокот на печатницата во 1440 година, но тој всушност постоел многу порано од тоа. Всушност, печатењето од подвижен тип… Прочитај повеќе

Зошто печатењето со букви е толку скапо?

Печатењето со писма е досаден процес - од уредување на вашите дизајни користејќи блокови од поединечни типови, до фазата на мастило и втиснување. Тоа вклучува опрема и одредено ниво на изработка што не би го имале многу печатачи. Бидејќи е рачно изработен, печатот овозможува контрола и прилагодување кога станува збор за фината типографија. Она што го добивате е… Прочитај повеќе

ШТО Е НАЈГОЛЕМИОТ ФОНТИЛНО ГОЛЕМИНА ТРЕБА ДА СЕ УПОТРЕБА?

Кога барате големина на фонтот за вашата работа за печатење, има многу фактори што треба да ги земете во предвид за да ја завршите работата наместо вас. Овие фактори го вклучуваат стилот на фонтот, тежината на линијата, процесот на печатење, читливоста и големината. Во оваа статија ќе поминеме низ… Прочитај повеќе

Каков вид на црни хартии нудите?

Црните визит-картички се визуелно зачудувачки. Богатиот, луксузен изглед и текстура на црната хартија ги истакнуваат логоа, дезени и третмани со фолија или втиснување. Ако барате сопствени црни хартии, можеме да разговараме за одредена понуда и да ја нарачаме за вас. Ја имаме и нашата стандардна колекција која вклучува: Необложена богата… Прочитај повеќе

Водич за тежината и дебелината на основата на хартијата @ Print Peppermint

Размислете за најдобрата визит-карта што некогаш сте ја врачиле. Освен како изгледаше, какво е чувството? Дали беше тежок, густ или нефлексибилен? Графичкиот дизајн е секако многу важен кога станува збор за креирање визит-картички, но тоа не е единственото нешто што треба да се земе предвид. Тежината и дебелината на основата на хартијата имаат помала врска со… Прочитај повеќе

Повеќе работи што ќе ги сакате