Интересни написи поврзани со бизнис картички на Letterpress

Ви треба инспирација? Проверете го нашиот блог за дизајн каде се занимаваме со секакви теми, од тоа што значи да се биде претприемач до нови и возбудливи дизајнерски трендови во светот на печатењето.

Најдете ја вашата инспирација >

Peppermint + Соработка за упатство за фотографирање производи на Botvidsson

Дали некогаш сте се запрашале како да фотографирате мали хартиени предмети и да ги доловите текстурата и деталите? Па... Нашиот херој за фотографија на производи Мартин Ботвидсон направи туторијал за тоа како да фотографирате мали хартиени предмети како што се новите визит-картички што штотуку ги испечативме за него. Ако сте аспирантен фотограф, направете си услуга и проверете го овој човек… Прочитај повеќе

Печатење со златна фолија vs Pantone Метални мастила против хартија од метална фолија наспроти ладна фолија против Скодикс

Научете како да додавате златна фолија на вашите бизнис картички, покани за свадби и налепници како професионален графички дизајнер! Остин, од Print Peppermint, споредува 6 од најдобрите начини за додавање златна фолија на вашите отпечатоци, вклучувајќи: втиснување со топла фолија vs PantoneМетално мастило наспроти вградена фолија против фолија Scodix наспроти хартија од метална фолија наспроти… Прочитај повеќе

Најдобрите писмени трудови

Идеални хартии за печатење со писма

Транскрипција: Толку многу дизајнери и креативци се оптоваруваат со печатење со печатење, но она што тие не го знаат е дека за да го извлечете максимумот од машината за печатење на печатење како стара ветерница од Хајделберг, на пример, треба да ја нахраните со вистинските видови. на хартија. Затоа последните месеци ги поминавме истражувајќи… Прочитај повеќе

писмо-деловни картички

Дизајн на букви: 8 совети за успех

Како резба на најделикатната уметност, дизајнирањето на буква бара педантно внимание на деталите. Треба да го прилагодите дизајнот за да одговараат на карактеристичните букви за печатење со букви и графички теми. Летерпрес е античка форма на уметност која има корени датираат од 16 век. Иако првично ограничени на гравури од метал и дрво, Прочитај повеќе

WP-содржина / прикачувања

Расипана деловна картичка - Фелиз ентериери

Денес воведуваме нов сегмент на нашиот блог наречен „Визит-картичката се расипува“, вчера вчера… (драматични тапани). Во секоја епизода, ќе направиме краток преглед на клиентот, дизајнот на парчето, спецификациите за печатење на парчето и дигиталните датотеки што беа користени за производство на картичката. ... Прочитај повеќе

писмо-деловни картички

Print Peppermint Пример за дизајн на деловна картичка Letterpress Business Ca

Визит-картички „Летерпрес“ донесувајте автентичен шарм Визит-картичките „Летерпрес“ додаваат оној допир на рачно изработена изработка што типичниот дигитален отпечаток не може да го обезбеди. Печатењето во летерпрес се одликува со солидна и ретро-текстура, што ја прави необична естетика. Изгледа автентично, и ако сакате да го зајакнете тоа во вашата стратегија за брендирање, бизнис-картички за букви Прочитај повеќе

Визит картички на Letterpress Најчесто поставувани прашања

Водич за печатење во буква: Што е тоа и зошто е важно?

Водич за печатење со писма Извор: Дизајн колиба Печатењето со писма е уметничка форма која постои од 1450 година. Заслугата за неговото создавање оди кај германскиот златар, Јоханес Гутенберг. Исто така познат како релјефно печатење или типографско печатење, печатењето е повеќе од уметничка форма; тоа е традиција. Различни делови од светот придонесоа за методите, техниките и алатките што се користат во овој процес. Од огромни машини за печатење со големина на автомобил, кои работеа на едноставен принцип на оставање впечаток на печатење на рамна површина со помош на блокови од текстови, писмата напредна долг пат. Сега, неговите релативно мали потомци можат да се најдат како седат… Прочитај повеќе

Како да направите подготвена машина за печатење на писма

Подготвувањето на пресата и формата што треба да се отпечати е најважната операција на машината за печатење. Процесот се состои од прилагодување на отпечатокот така што сите делови од формуларот ќе бидат испечатени со цврст, рамномерен притисок. Принципот на подготовка е сличен за сите типови машини за печатење, отворена плоча, автоматска плоча, рамна плоча и вертикална преса со цилиндри. Бил има прашање како да почне да се подготвува за насловната страница на неговата брошура. Го повикува својот инструктор кој ќе ја демонстрира операцијата. Извадете ја формата од галијата и ставете ја… Прочитај повеќе

Што е печатење со буквар и зошто е тоа лошо?

Печатењето со букви се однесува на релјефно печатење на текст и слики, каде што дрвото или металниот тип на слушалката е втиснат на подигната површина, слично на гумен печат. На Јоханес Гутенберг може да му се припише пронајдокот на печатницата во 1440 година, но тој всушност постоел многу порано од тоа. Всушност, печатењето од подвижни типови било практика во Кина од 1041 година пред да биде воведено во Европа! Традиционално, овој процес вклучуваше распоредување на поединечни блокови од букви во кадифе за да се формираат зборови. Сите ликови се обликувани и распоредени обратно. Што се однесува до сликите, тие би можеле да бидат вклучени, но… Прочитај повеќе

Зошто печатењето со букви е толку скапо?

Печатењето со писма е досаден процес - од уредување на вашите дизајни користејќи блокови од поединечни типови, до фазата на мастило и втиснување. Тоа вклучува опрема и одредено ниво на изработка што не би го имале многу печатачи. Бидејќи е рачно изработен, печатот овозможува контрола и прилагодување кога станува збор за фината типографија. Она што го добивате е елегантен, тактилен ефект на вашите материјали. Ова е причината зошто многу луѓе се одлучуваат нивните покани и визит-картички да се испечатат на овој начин. Значи, ако ги погледнете сите негови карактеристики, ќе разберете зошто би платиле премија за да добиете… Прочитај повеќе

Водич за тежината и дебелината на основата на хартијата @ Print Peppermint

Размислете за најдобрата визит-карта што некогаш сте ја врачиле. Освен тоа како изгледаше, какво е чувството? Дали беше тежок, густ или нефлексибилен? Графичкиот дизајн е секако многу важен кога станува збор за креирање визит-картички, но тоа не е единственото нешто што треба да се земе предвид. Тежината и дебелината на основата на хартијата имаат помалку врска со тоа како изгледа визит-картичката, а повеќе со тоа како се чувствува. Пред да изберете кој тип на картон ќе го користите за вашата визит-картичка, одвојте време да проучите точно кои се сите тие термини што ги гледате покрај опциите за хартија… Прочитај повеќе

ШТО Е НАЈГОЛЕМИОТ ФОНТИЛНО ГОЛЕМИНА ТРЕБА ДА СЕ УПОТРЕБА?

Кога барате големина на фонтот за вашата работа за печатење, има многу фактори што треба да ги земете во предвид за да ја завршите работата за вас. Овие фактори го вклучуваат стилот на фонтот, тежината на линијата, процесот на печатење, читливоста и големината. Во оваа статија, ќе ги разгледаме различните фактори што треба да ги земете во предвид при изборот на фонтови за вашите дизајни и вашето финално печатење. Стил на фонт Секој фонт е дизајниран со свои тенки и дебели линии за неговиот интерфејс. Некои фонтови може да се големи, но имаат тенки линии, а некои фонтови може да… Прочитај повеќе

Каков вид на црни хартии нудите?

Црните визит-картички се визуелно зачудувачки. Богатиот, луксузен изглед и текстура на црната хартија ги истакнуваат логоа, дезени и третмани со фолија или втиснување. Ако барате сопствени црни хартии, можеме да разговараме за одредена понуда и да ја нарачаме за вас. Ја имаме и нашата стандардна колекција која вклучува: Необложена богата црна залиха – доаѓа во 14 PT, 16 PT или дуплекс со дебелина од 32 PT Оникс длабок црн велур – мек на допир; доаѓа во дебелина од 22 PT Црна музејска табла - доаѓа во многу дебела 50 PT (за печатење со печатење или печат со фолија… Прочитај повеќе

Како да дизајнирам визит-карта?

Како да дизајнирате визит-карта: водич чекор-по-чекор Дизајн од: Шакил Рахман „Добриот дизајн е како фрижидер – кога работи, никој не забележува, но кога не го прави тоа, сигурно смрди“. – Irene Au Трилиони картички се печатат токму во овој момент. Но, само мал број од нив ќе го најдат својот пат во датотеките внимателно зачувани во фиоки или на задниот дел од рамките за никогаш да не се изгубат. Но, што ги прави тие картички вредни за заштеда, а не останатите? Ова е ваша работа, како дизајнер, да се осигурате дека вашата визит-карта не… Прочитај повеќе