Како да го развиете (и одржите) тонот на гласот на вашиот бренд

одржување на вашиот глас

Воспоставувањето тон на гласот на брендот е важно за секоја деловна маркетинг стратегија. Одржувањето на конзистентен глас на брендот помага да се комуницира повеќе за вашиот бизнис со вашата публика. Покрај тоа, тоа ги прави лесно да се поврзат со вашиот бизнис, што го прави корисна состојка за градење успешен бизнис. Еве чекор-по-чекор водич за тоа како да… Прочитај повеќе

Топ 5 онлајн алатки за претворање на фотографии во текстуални датотеки

Онлајн алатките за OCR се извонреден додаток во арсеналот на секој писател денес. Па, како и кои треба да ги користат во 2022 година? Претворањето фотографии во текстови што може да се уредуваат е извонреден додаток на секој бизнис или скришно место за писатели. Овие алатки можат да го олеснат животот со претворање на слики во текстови што може да се уредуваат за идна употреба и многу повеќе. Според… Прочитај повеќе

10 совети како да направите видеа со професионален изглед за почетници

снимање на екран за уредување видео

Слика: приказна преку Freepik Според една студија, видео содржините сочинуваат 82% од интернет сообраќајот оваа година. Тоа значи дека многумина уживаат во гледањето видеа кога прелистуваат на интернет и пронаоѓаат нови информации. Но, зошто толку многу ги сакаат видеата? Видеата се подостапни бидејќи корисниците можат лесно да ја споделуваат содржината на дофат на раката. … Прочитај повеќе

Креирање дигитални отпечатоци што ја заслепуваат вашата публика

Извор:https://artisanhd.com/blog/professional-printing/uploading-online-digital-art/ Еден од најголемите чекори во кариерата на дигиталниот уметник е преместување на вашата уметност од екранот во домовите на обожавателите кои ве сакаат . Овозможувањето на вашата дигитално создадена уметност да процвета како висококвалитетни отпечатоци е фантастичен начин не само да го намалите товарот на новото уметничко создавање, туку да дозволите… Прочитај повеќе

Каде можете да научите оптимизација бесплатно онлајн во 2022 година?

SEO останува крал кога станува збор за развој на веб бренд. Тактиките за оптимизација на пребарувачите можат да ви помогнат да добиете сообраќај и поголема продажба. Не мора секогаш да потрошите илјадници долари за градење на вашите вештини за оптимизација. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да научите SEO бесплатно во 2022 година. Форуми Корисно е да научите SEO… Прочитај повеќе

Фактор на поделба: Увид во светот на уметноста од Оливија Квок Дечани

Делаверскиот премин на Френк Стела и Femme assise sur une chaise на Пикасо од колекцијата на А. Алфред Таубман се прикажани како дел од изложбата на неделата на Фриз во Сотби на 10 октомври 2015 година во Лондон, Англија. Фотографија од Тристан Февингс/Getty Images за Sotheby's.

Со значајните промени што ги видовме ширум светот неодамна, не е изненадување што и светот на уметноста се менува и се прилагодува. Пандемијата COVID-19 влијаеше на сè, од начинот на кој работиме и ги едуцираме нашите деца до обезбедување на нови хоби и методи на комуникација. Ги промени ставовите… Прочитај повеќе

Peppermint + Соработка за упатство за фотографирање производи на Botvidsson

Дали некогаш сте се запрашале како да фотографирате мали хартиени предмети и да ги доловите текстурата и деталите? Па... Нашиот херој за фотографија на производи Мартин Ботвидсон направи туторијал за тоа како да фотографирате мали хартиени предмети како што се новите визит-картички што штотуку ги испечативме за него. Ако сте аспирантен фотограф, направете си услуга и проверете го овој човек… Прочитај повеќе

Еве што треба да знаете за фолирањето како дизајнер

https://lh5.googleusercontent.com/l4QK5nWqu3jKUcy326jz-Lr7MfS9rJRdjwKnkL2edE-yR8NZMdwm6-vpw8GhW7hG-TcEGBKbYrrCMVnijVcxSGKrrQMQ1OmzSXb-sSbadVKIAk0pW7mrn0GahyWtF_E8R01nWrTK

Графичките дизајнери треба да креираат дизајни за многу намени, од мало лого до дизајн на банер и сè помеѓу нив. На фолија му треба и дизајн и така дизајнер. Но, дизајнирањето на ова уметничко дело не е исто како и вообичаеното дизајнирање. Постојат одредени работи за кои треба да се грижите додека дизајнирате и… Прочитај повеќе

Станете професионален графички дизајнер - патоказот што треба да го следите

Модерниот графички дизајн е повеќе од само цртање со различни софтверски алатки. Создава нови слики на форми, линии, бои и зборови за изразување идеи. Вакви креации ќе најдете насекаде, бидејќи визуелните слики нè предаваат да ги пренесеме информациите и да предизвикаме емоции. Бидејќи визуелната перцепција на светот е најважната… Прочитај повеќе

13 Инспирација за дизајн на мобилни апликации за UI/UX дизајнери

https://miro.medium.com/max/700/0*LrWWTC_A9IV-ZMNX.png

Што е дизајн на мобилна апликација? Мобилните апликации се многу барани поради зголемениот број на корисници на паметни телефони. Бизнисите го градат своето онлајн присуство преку градење беспрекорни мобилни апликации. Создавањето мобилна апликација е од суштинско значење, но за да биде погодна за корисниците, треба да имате исклучителен дизајн на мобилна апликација. Дизајнирањето е едно… Прочитај повеќе

3 визит-картички на Стив Џобс се продадени за 10,050 долари на аукција

Во 2015 година, приватно училиште во Калифорнија наречено „The Marin School“, стави 3 визит-картички на извршниот директор на Apple на онлајн аукција. Првичната понуда беше 600 долари која набрзо се искачи на 10,050 долари. Извор Училиштето го потврди Тим Ноулс, извршен директор на Stacks (компанија која обезбедува апликација за iPhone за споделување визит-картички) како… Прочитај повеќе

Графички дизајнер - каде да започнете обука и кариера како почетник

Што треба да знаете за да станете графички дизајнер – список на вештини и способности неопходни за професионалец, совети, каде да започнете со обука.

Печатење со златна фолија vs Pantone Метални мастила против хартија од метална фолија наспроти ладна фолија против Скодикс

Научете како да додавате златна фолија на вашите бизнис картички, покани за свадби и налепници како професионален графички дизајнер! Остин, од Print Peppermint, споредува 6 од најдобрите начини за додавање златна фолија на вашите отпечатоци, вклучувајќи: втиснување со топла фолија vs PantoneМетално мастило наспроти вградена фолија против фолија Scodix наспроти хартија од метална фолија наспроти… Прочитај повеќе

10 совети за дизајн на хартија за да го подигнете вашиот бренд на следното ниво

C:\Users\Techstirr\Downloads\At-Work-Hero.jpg

Среде сета дигитална возбуда, печатените медиуми сè уште не го изгубиле својот шарм. Хартијата е местото каде што се развиваат идеите и се раскажува приказната за вашиот бренд. Сè уште разменувате визит-карти кога ќе сретнете некој нов, нели? Плус, ништо не може да ја победи атмосферата на читање списание со кафе покрај вас. Весниците сè уште се почеток… Прочитај повеќе

Технолошки трендови на веб за печатење 2022 година

Веб за печатење бележи огромен раст. Оваа технологија им помага на бизнисите со печатење да создадат значителни можности во онлајн светот. Без потреба од традиционален и сложен процес на развивање веб-локација, бизнисите можат да користат Web to Print Stores за да ја започнат својата продавница. Овие готови продавници доаѓаат со сите основни карактеристики на бизнисите… Прочитај повеќе

Дали треба да имате завршено високо образование за да бидете дизајнер?

Извор на слика: jobiano.com Дали треба да имате завршено високо образование за да бидете дизајнер? Графичките дизајнери преземаат многу голема улога во дигиталниот свет затоа што создаваат неверојатни визуелни слики што се гледаат секој ден, секоја минута, насекаде низ светот. Овие луѓе создаваат забава, рекламирање, вести и функции во сите форми, вклучувајќи печатење и… Прочитај повеќе

Најдете н on на социјална мрежа

Придружете се за совети за дизајн и специјални попусти

Внесете број од 10 до 10.
Што е 6 + 4?
Ова поле не е за целите на валидација и треба да останат непроменети.