Основи на печатење

Неодамнешни статии за Основи на печатење

Креирање дигитални отпечатоци што ја заслепуваат вашата публика

Извор:https://artisanhd.com/blog/professional-printing/uploading-online-digital-art/ Еден од најголемите чекори во кариерата на дигиталниот уметник е преместување на вашата уметност од екранот во домовите на обожавателите кои ве сакаат . Овозможувањето на вашата дигитално создадена уметност да процвета како висококвалитетни отпечатоци е фантастичен начин не само да го намалите товарот на новото уметничко создавање, туку да дозволите… Прочитај повеќе

Еве што треба да знаете за фолирањето како дизајнер

Графичките дизајнери треба да креираат дизајни за многу намени, од мало лого до дизајн на банер и сè помеѓу нив. На фолија му треба и дизајн и така дизајнер. Но, дизајнирањето на ова уметничко дело не е исто како и вообичаеното дизајнирање. Постојат одредени работи за кои треба да се грижите додека дизајнирате и… Прочитај повеќе

Дизајн на букви: 8 совети за успех

Како резба на најделикатната уметност, дизајнирањето на буква бара педантно внимание на деталите. Треба да го прилагодите дизајнот за да одговараат на карактеристичните букви за печатење со букви и графички теми. Летерпрес е античка форма на уметност која има корени датираат од 16 век. Иако првично ограничени на гравури од метал и дрво, Прочитај повеќе

Избор на најдобар вид хартија за печатење

Ако вашата работа вклучува печатење на кој било начин, во ваш најдобар интерес е да го знаете вистинскиот тип на хартија. Дури и ако сте наишле на одличен дизајн, но не знаете што подразбира одлична работа за печатење, постои голема можност вашата напорна работа да се намали. Ова звучи грубо, но Прочитај повеќе

10 вообичаени грешки на дизајнерите за маркетинг на печатење и како да се справат со нив

Откако светот на маркетингот се пресели на Интернет, многу луѓе се уверија дека печатениот маркетинг повеќе не е остварлив начин за привлекување клиенти. Ова може да изгледа вистина на површината, но копајќи малку подлабоко, ќе дознаете дека маркетингот за печатење полека прави преродба. Една од најголемите причини Прочитај повеќе

PANTONE® color bridge™ CMYK PC – Процесот на референтна табела за боја на бесплатно преземање

Што е ова нешто и како да го користам? За оние од вас млади и/или мрзливи дизајнери кои никогаш не успеале да купат официјален претставник Pantone фан-книга во боја, ова можеби е следното најдобро нешто. Не сум сигурен како настанал и сигурно никаде го нема Pantoneе Прочитај повеќе

Како да дизајнирате деловни картички од златна фолија: Крајниот водич

Не е тајна дека огромното мнозинство на деловни картички се фрлаат скоро веднаш. Веројатно може да се гарантирате за овој факт од прва рака, бидејќи повеќе од веројатно сте фрлиле фер удел. Што ако сакате да се осигурате дека врските што ги правите се држат на вашата картичка, сепак? Како можеш да издржиш Прочитај повеќе

Впечатување наспроти деболирање: Длабоко упатство

Извор на слика: https://www.behance.net/gallery/83389183/The-Gatherers Дали некогаш сте биле во уметничка галерија или музеј и сте чувствувале потреба да допрете текстурирано уметничко дело? Го знаеме чувството и се надеваме дека не ја допревте вредната ликовна уметност. За среќа на вас, користењето текстура не е ограничено само на ликовната уметност. Може да користите текстура во вашите проекти за луѓето да Прочитај повеќе

Експлозија од далеку, далечно минато: Разбирање на историјата на хартијата

Разбирање на историјата на хартијата Дали некогаш сте се запрашале од каде потекнува хартијата и кој ја поканил? Осигурете се да продолжите да читате подолу за да дознаете целосна историја на хартија. Дали некогаш сте се запрашале колку хартија всушност користиме? Ние ги проверивме евиденциите во Агенцијата за заштита на животната средина. Очигледно, денес над 68 милиони дрвја секое Прочитај повеќе

Најлесно читливи фонтови за веб и печатење

Најдобрите 12 фонтови што се читаат полесно Подетален поглед на најдобрите достапни фонтови на пазарот. Барањето на вистинскиот фонт може да изгледа како едноставна задача и не бара многу размислување. Сепак, најдобрите дизајнери таму трошат значителна сума… Прочитај повеќе

Аналогни и комплементарни бои - Која е разликата и како да ги користам во моите графички дизајни?

Бојата е најосновниот елемент во дизајнот. Изборот на вистинската боја е клучен, без оглед дали дизајнот е наменет за маркетинг, промоција, брендирање или едноставно пополнување на јаз. Разбирањето на боите зависи од многу работи, а боите имаат различно толкување во секоја земја затоа што луѓето од различни култури ги поврзуваат боите со различни Прочитај повеќе

Фондови на Сериф против Санс-сериф, која е разликата и зошто треба да се грижам?

(img src: https://www.canva.com/learn/serif-vs-sans-serif-fonts/) Графичките дизајнери имаат бројни типови за избор. Но, првиот чекор е да изберете помеѓу чекорите што имаат серифи и фонтови кои немаат. Продолжете да читате за да истражите како овој избор може да влијае на вашиот стил на дизајнирање. Што се серифи? Малите линии прикачени на азбуките се познати како серифи. Тие најверојатно потекнуваат Прочитај повеќе

Боја: RGB наспроти Hex наспроти CMYK наспроти PMS (Pantone) - која е разликата? ВИДЕО

(Img Src: https://rcpmarketing.com/color-matching-system-pms-cmyk–rgb-hex/) Одржувањето на прецизната и конзистентна боја во дизајнот не е лесно. Има милиони дизајнери кои работат на создавање и печатење содржина ширум светот. Згора на тоа, постојат бесконечни сорти на прелистувачи, мобилни уреди, телевизори и методи на печатење кои оживуваат различни дизајни. Никој не може да ги контролира својствените Прочитај повеќе

Кое е правилото за трети, и како можете да го примените во вашите графички дизајни?

Фотографите честопати го користат правилото на третини за снимање на совршени кликови. Но, графичките дизајнери можат да го користат и за претворање на дизајнот во нешто од убавина. Правилото на третини е прилично лесно да се сфати, но овој едноставен концепт може да ве направи навистина добар дизајнер. Што е правило на трети? Ова правило наведува Прочитај повеќе

Направете го тоа Поп! Како да креирате контраст во вашите графички дизајни

Кога два визуелни елементи во дизајнот се драматично различни, тогаш се смета дека станува збор за контраст. Колку повеќе разликата, толку подобар ќе биде контрастот. Да се ​​осигурате дека разликата е очигледна е клучна работа со контраст. Вашиот дизајн може да има контраст во вредноста, видот, големината, бојата и другите елементи. ... Прочитај повеќе

Што е бел простор (негативен простор) и зошто треба да го користите во вашите графички дизајни?

Во време кога информацијата е сè, ние сме во искушение да ја спакуваме нашата содржина со сè што знаеме. Честопати имаме тенденција да заборавиме како крајниот корисник ќе ја согледа нашата содржина и дали ќе биде лесно да се разбере. Ова е местото каде што влегува белиот простор. Денес ќе разговараме за белиот простор и како тоа влијае на вашиот Прочитај повеќе

Најдете н on на социјална мрежа

Придружете се за совети за дизајн и специјални попусти

Внесете број од 10 до 10.
Што е 6 + 4?
Ова поле не е за целите на валидација и треба да останат непроменети.